طرح سدره

مجالس ساده خانگی توسل به اهل‌بیت علیهم‌السّلام

طرح سدره در راستای ترویج روضه‌های خانگی همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در سال ۱۳۹۸، آغاز به فعالیت نمود و هم‌اکنون این طرح در مناطق مختلف شهر تهران در حال خدمت رسانی به محبّین اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشد.

در این زمینه، با توجه به تأکید ائمه علیهم‌السلام در سیره و روایات و هم‌چنین توجه خاص علماء به برپایی روضه‌های خانگی، طرح سدره از تمامی مبلّغین و مادحین محترم دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

جهت حضور در همایش مبلغان روضه‌های خانگی، لطفا از طریق نشانی زیر اقدام به تکمیل فرم ثبت نام نمایید:

«مرا کنار کشید و سولاتی پرسید! آیا به یاد ما مجلسی تشکیل می‌دهید؟ آیا دور هم جمع می‌شوید؟ آیا از ما سخنی نَقل می‌کنید؟ آیا حرف ما نُقل محافلتان هست؟ اگر پاسخت آری است، بدان که من این مجالس را بسیار دوست دارم. اگر کسی ما را یاد کند و به اندازه‌ی بال مگسی از چشمانش اشک سرازیر شود، حتی اگر به قدر همه‌ی دریاها گناه در کوله‌بارش باشد، آمرزیده خواهد شد.» این را فُضَیل برایمان تعریف کرد که آن روزها خدمت امام صادق علیه‌السّلام رسیده بود.

این خبر فُضَیل باعث شد تا حرکتی آغاز شود به نام «سِدرِه». «سِدرَالمنتهی» مقامی است در عرش الهی که جز پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله از آن فراتر نرفته است، و درختی بود بالای قبر سیدالشهداء علیه‌السّلام که نشانه قبر او بود و راهنمایی بود برای آنان که راه گم کرده‌اند، و بعدها همین درخت دلیل نامگذاری دری شد که به حرم حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام گشوده می‌شود.

اکنون نیز «سِدرِه» در دل‌ و ذهن ما جوانه زده و تا بارور شدن بسم‌اللهی فاصله دارد. طرح «سدره» تلاشی است برای برگزاری مجالسی که خاندان رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله دوست می‌دارند و لبخند بر لبان مبارکشان می‌نشاند؛ و جز با برپایی روضه‌های خانگی در کدام مجلس می‌توان یادی از آنان کرد و چشم‌ها را به اشک شستشو داد. روضه، دعوت از مادرمان زهرای مرضیه سلام ‌الله ‌علیها و حجت‌ بن‌ الحسن عجّل ‌الله ‌تعالی ‌فرجه به خانه‌یمان است تا بگوییم ما نیز هم‌رنگ شماییم و با غم شما داغدار و با شادی شما شادمانیم. خانه‌یمان را به خیمه‌ی سیدالشهداء علیه‌السّلام تبدیل می‌کنیم و با ذکر فضایل و مصائب ایشان، با اعضای خانواده‌یمان خدمت این خاندان را خواهیم کرد.

برپایی روضه‌های خانگی، کاشتن بذر «سدرﺓالمنتهی» در گلدان قلب‌های مؤمنان است، تا شاخ و برگ محبّت اهل‌بیت علیهم‌السّلام بر همه خانه و تمام خانواده و اطرافیان سایه بیاندازد. «سدره» طرحی است تا هر چه بیشتر طعم شیرین روضه را با هم شریک شویم.

رواق منظر چشم من آشیانه توست
کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست...
طرح سدره - مجالس ساده خانگی توسل به اهل‌بیت علیهم‌السّلام
هیأت میثاق با شهدا

سوالات متداول

طرح سدره چیست؟

طرح سدره به دنبال ترویج برپایی مجالس ساده خانگی توسل به اهل‌بیت علیهم‌السّلام از طریق تسهیل شرایط برگزاری این مجالس مانند هماهنگی سخنران، مداح، صوت و ... می‌باشد.

چطور میتونیم در این طرح شرکت کنیم؟

با مراجعه کانال های اطلاع رسانی سدره در شبکه های اجتماعی، و ارسال درخواست به ادمین کانال‌ها با شما ارتباط برقرار خواهیم کرد.

آیا این طرح وابستگی به نهاد و یا سازمان به خصوصی (اعم از دولتی یا خصوصی) دارد؟

طرح سدره هیچ‌گونه وابستگی به سازمانی نداشته و متعلّق به هیات میثاق با شهداء می‌باشد.

مخاطبان اجرای این طرح چه کسانی هستند؟

امکان خدمت‌رسانی به همه ارادتمندان و محبّان اهل‌بیت علیهم‌السّلام که تمایل به برگزاری مجالس روضه و مولودی در «منزل خود» داشته باشند وجود دارد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد.

محدوده اجرای این طرح کجاست؟

در حال حاضر توفیق برگزاری مجالس خانگی در شهر تهران وجود دارد.

آیا برگزاری این طرح هزینه‌ای دارد؟

به طور کلّی، هزینه‌ای برای اعزام سخنران و مداح و برگزاری جلسات تعیین نمی‌شود؛ البته، در سیره معصومین علیهم‌السّلام و بزرگان دین، خرج کردن در راه اهل بیت علیهم‌السّلام و مجالس ایشان، اعطای صله و پذیرایی از شرکت‌کنندگان در مجالس اهل بیت علیهم‌السّلام توصیه شده و برکات فراوانی برای آن ذکر شده است. به همین جهت، پیشنهاد و الویت اجرای این طرح، مشارکت بانیان مجالس در تامین این هزینه‌ها و بهره‌مندی از برکات مادی و معنوی آن است اما در صورت عدم امکان یا تمایل، هزینه‌ای برای اجرای این طرح دریافت نخواهد شد.

تامین مالی این طرح از کجا صورت می‌پذیرد؟

منابع مالی این طرح کاملاً از محل نذورات بانیان خیر و کمک‌های مردمی (اعم از میزبانان و مشارکت‌کنندگان در برگزاری مجالس و دیگر خیّرین) تامین می‌گردد.

سخنرانان و مداحان این طرح چه کسانی هستند؟

عمده سخنرانان و مداحانی که توفیق خدمت در این طرح را دارند، از اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام و برخی حوزه‌های علمیّه تهران می‌باشند که با طرح سدره‌ی هیات میثاق با شهدا همکاری دارند.

آیا امکان اجرای طرح در محل‌هایی بجز منازل متقاضیان نیز وجود دارد؟

از آن‌جایی که هدف طرح سدره، کمک به برگزاری مجالس و روضه‌های خانگی است، امکان اجرای آن صرفاً در «منازل» ارادتمندان به ساحت اهل‌بیت علیهم‌السّلام مقدور بوده و امکان برگزاری جلسات در مدارس، مساجد، ادارات و ... وجود ندارد.